Opublikowany przez: Monika C. 2020-08-06 16:00:21
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Mladen Borisov on Unsplash
Mało znana infekcja Acute flaccid myelitis( AFM) to choroba atakująca układ nerwowy, objawiająca się ostrym zwiotczającym zapaleniem rdzenia kręgowego. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. W nowym raporcie ostrzegają przed nią eksperci z Amerykańskiego Centrum i Kontroli Zapobiegania Chorobom (CDC). Choroba została wykryta w 2012 roku. Jest więc jeszcze nie dość dokładnie zbadana. Naukowcy jednak nie mają wątpliwości, że mimo podobnych objawów, AMF nie wywołuje wirus odpowiedzialny za chorobę polio.
Lekarze uczulają rodziców, by nie bagatelizowali osłabienia kończyn u dziecka.
Amerykańska agencja rządowa CDC poinformowała, że w ciągu kilku następnych miesięcy może się pojawić nowa epidemia wywołana tą chorobą. To rzadka choroba, a z dziesięciu chorych na nią osób dziewięć to dzieci! Większość dotkniętych nią dzieci trafia na intensywną terapię, a 25% wymaga podłączenia do respiratora, ze względu na bardzo osłabione mięśnie - również te odpowiedzialne za oddychanie. Osoby chore na AFM wymagają specjalistycznej opieki i monitorowania.
Eksperci zauważyli zależność, że zwiększone zachorowania na tę groźną chorobę pojawiają się w odstępach dwuletnich. Duży wzrost zachorowań odnotowano późnym latem i jesienią 2014, 2016 i 2018 roku. Teraz choroba AFM może pokryć się z jesiennym szczytem zachorowań na grypę i COVID-19.
Choroba najczęściej atakuje późnym latem i jesienią. Wywołuje ją nowo odkryty enterowirus D68, należący do patogenów odpowiedzialnych za infekcje grypopochodne z gorączką (czasem nazywanych letnią grypą) oraz WZW typu A.
Nie wiadomo, czy trwająca pandemia SARS -CoV-2 będzie miała wpływ na rozprzestrzenianie się AFM, jednak dystans społeczny i maseczki ochronne mogą przyczynić się do mniejszej liczby zachorowań lub jej opóźnienie.
Pierwsze objawy AMF przypominają przeziębienie, pojawia się też gorączka. Po utrzymujących się przez utrzymujących się około 6 dni objawach, pozornie niegroźnej choroby, pojawia się poważne osłabienie mięśni. Ponieważ enterowirus atakuje tkankę rdzenia kręgowego (istotę szarą) pojawia się nagłe osłabienie mięśni, odczuwane głównie w kończynach - skarży się na nie ok połowa dzieci, które często prowadzi do paraliżu, w ciągu kilku dni lub czasem nawet godzin. Około polowa pacjentów oprócz problemów z chodzeniem skarży się także na ból szyi i pleców, a u jednego na trzech notuje się ból kończyn i gorączkę. Niektórzy pacjenci niestety po przebyciu AFM pozostają trwale niepełnosprawni.
Źródło: cdc.gov, mp.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.